PRAG / ÇEK CUMHURİYETİ

Prag Cek Cumhuriyeti Gezi Tur Rehberi

 
 TARİHÇE

Prazsky HradMitolojiye göre 6'ncı yüzyılda efsanevi Prenses Libuse ve Prens

Mitolojiye göre 6'ncı yüzyılda efsanevi Prenses Libuse ve Prens Premysl'ın kurduğu kabul edilen Prag, 9'uncu yüzyıldan itibaren Çeklerin başkenti olmuştur. 14'üncü yüzyılda İmparator 4.Karl 'imar faaliyetleriyle sıradan bir şehir olmaktan çıkıp bir metropol haline geldi. 17'nci yüzyıldan itibaren Avusturyalıların egemenliğine girdi. 1918'de kurulan Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ilan edildi. 1939'da ise bombardıman tehdidi üzerine Almanlara teslim edildi. 1945'te Rus askerleri tarafından istila edilen kent, 1948'de yapılan seçimlerinin ardından 40 yıllık Komünist iktidarına adım attı. Bugün Cumhurbaşkanı olan Vaclav Havel'in dünyaya tanıttığı Kadife Devrimle 1989'da yeniden demokrasiye geçebildi.

PRAG SEHRININ EN UZUN, EN BUYUK, EN ESKI, EN IYI, EN KISA,.......

En sıcak gün - 27/07/1983 +37.8 C
En soğuk gün - 01/03/1785 - 27.6 C
En uzun kule - Telekomünikasyon kulesi 216 mt
En uzun bina - Motokov 102 mt
En büyük Meydan - Charles Meydanı 80550 sq mt
En büyük mezarlık - Olsanske hrbitovy 520000 sq mt, yapim yılı 1680
En büyük mağaza - Kotva 21000 sq mt
En büyük salon - Kültür Sarayı Kongre Salonu 2970 koltuk
En büyük kütüphane - Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi 5.5 milyon kitap
En büyük can - Sigismund, St. Vitus Cathedral, uzunluk 203 cm, çapı 256 cm
En büyük saat - Sacred Heart of the Lord on George of Podebrady Square
En eski meteoroloji istasyonu - Clemntinum, 1785 günümüze kadar halen aktif olarak görev yapmaktadır.
En eski Prag tanıtım kitabi - M. Martinic tarafından basılan 1615 tarihli kitap.
En eski üniversite - Charles University, kurulusu 1348
En eski tünel - Rudolph Tüneli, Vitava nehri ile kraliyet geyik parkını birbirini bağlar
En uzun cadde - Plzenska 10.5 km
En kısa cadde - Borsov 40 m
En eski tren istasyonu - Ferdinand İstasyonu (smdiki adi Masaryk istasyonu) 1845
İlk self-servis katering kuruluşu - Koruna, Wenceslas Meydanı
İlk telefon rehberi - 1883 yılında sadece 100 aboneye dağıtılmıştır.
İlk kaldırımlı cadde - Zelezna, 1803
İlk Doğum evi - 1762 yılında İmparatoriçe Maria Theresa tarafından kurulmuştur.
İlk asfalt yol - 1920

 ÜLKE BİLGİLERİ

ÇEK CUMHURIYETI

Ülkenin tam ismi: Çek Cumhuriyeti
Yüzölçümü: 78,864 sq km
Nüfus: 10.3 milyon (artış hızı 0.5%)
Başkent: Prag (nüfus 1.2 milyon )
Nüfüs oluşturan insanlar Çek halkının yanısıra az sayıda olmakla birlikte Moravyalilar, Slovaklar, Polonyalilar, Almanlar ve Romanlar (çingeneler)

Resmi Dil: Çek dili
Din: % 40 Roman Katolikleri, % 10 Protestanlar ve diğerleri.
Devlet Yönetimi: Parlamenter Demokrasi
Cumhurbaşkanı: Vaclav Havel
Saat: GMT+1
Para Birimi: Koruna ya da Crown = 10 heller Czech crown (Kc)
Yıllık turist sayısı: 17 milyon
Ne zaman gitmeli: Mayıs, Haziran ve Eylül ayları hava şartlarının gezmeye elverişli olduğu aylardır. Nisan ve Ekim her ne kadar biraz soğuk olsa da gidilebilecek aylar arasında sayılabilir.

 

 GÖRMEDEN DÖNMEYİN

The Charles Bridge - Charles Koprusu
13. yy yapimi olan bu kopru; ozellikle ilkbahar ve yaz aylarinda turistlerin ve yore halkinin en cok gittigi yerlerden biridir. Ya sabahlari daha gunun ilk isiklari ile sehir aydinlanirken ve harikulade bir manzara kopru uzerinde size kucak acarken, ya da gecenin o essiz guzelliginde sevgilinizle yapacaginiz romantik bir yuruyus ile de "Kopru Ustu Asiklari" gibi elele dolasmanin hazzina varabilirsiniz.

Gunesli gunlerde kopru hediyelik esya satanlar, kukla tiyatrolari, muzisyenler, ressamlar ve sanatcilarla ziyaretcilere pekcok secenek sunmakta. Bir yanda koprunun bir yerlerinde calmakta olan kemanin insan ruhunda olusturdugu huznu dusunurken, diger yanda calan bir polka muzigi ile birden huznu geride birakip neselenmeye ve fransizlarin deyimiyle joie de vivre (yasama sevinci)'i hissetmeye basliyorsunuz.

Kral 4. Charles'in bas mimari olan Peter Parler tarafindan yapilan kopru, daha ziyade sovalye turnuvalari icin islevsel bir yapi olusturma amaci ile yapilmis ve o donemde susleme olarak ta sadece bir hac kullanilmisti. Fakat daha sonralari Katoliklerin baskisiyla 30 adet heykel kullanilmistir. (1600-1800 AD). Gunumuzde kopru uzerinde bulunan heykelleri cogu kopyadir cunku sehrin gecen yillar zarfinda yasadigi kotu hava sartlari heykeller oldukca buyuk zararlar vermistir. Su anda 75 adet heykel bulunmaktadir, bunlardan belki de en eski en ilginc olani 8 numarali John Nepomuk heykelidir.

John Nepomuk; supheci Wenceslas IV doneminde rahip olarak gorev yapmaktaydi. Birgun guzeller guzeli kralice gunah cikarmak uzere rahibin yanina geldi. Bunu duyan Wenceslas kralicenin ask konusunda itiraflarda bulundugundan emin bir halde rahibi huzuruna cagirdi ve derhal kendisine soylenenleri birbir anlatmasini istedi. Rahip tanri huzurunda verdigi sozu bozamayacagini ve bu konuda tek bir kelime bile etmeyecegini soyledi. Bunun uzerine sinirlenen kral, rahibi Vltava nehrinden asagi atti. İste tam rahibin nehre atildigi yerde bir hale olustu denir ve bugun heykel uzerinde bulunan hale de o olayi hatirlatmak icinmis. dogrumudur bilinmez ama bizden soylemesi, eger dilek tutup hac ya da haleye dokunursaniz dileginiz gercek oluyormus...

ULAŞIM


Metro
Prag Metrosu 3 hattan oluşmakta olup her hat farklı renkteki bir harf ile tanınmaktadır. Hat A Yeşil renk (Skalka - Dejvicka istasyonları), Hat B sari renk (Cerny - Zlicin istasyonları) , Hat C kırmızı renk (Nadrazi Holesovice - Haje istasyonları) . Metro sabah 5 ile gece 12 arasında islemektedir. Çalışma saat-günleri içinde her 2 dk da bir, diğer zamanlarda 4 ile 10 k arasında seferler gerçekleşmektedir.

Trams
Tramvay sabah 4:30 ile gece 12 arasında islemektedir.Tram tarifeleri duraklarda yer almaktadır.
Otobüs
Otobüs sabah 4:30 ile gece 12 arasında islemektedir.Otobüs tarifeleri duraklarda yer almaktadır.
Funicular
Funicular ile Petrin Tepesine çıkış Újezd - Nebozizek - Petrin güzergahında yer almaktadır. Funicular sabah 9:15 , aksam 8:45 arasında islemektedir.
Prag Şehir içi Ulaşım fiyatları
Şehir ulaşımının tümü bilet ile sağlanmaktadır. Yolcular yolculukları öncesinde biletlerini otel, Dopravni Podnik Info merkezi, gazete bayileri, seyahat acentaları mağazalardan temin etmelidirler. Ya da tek gidişlik biletler metro istasyonlarında bulunan slot makinelerden temin edilebilir.
Ücret :

Transfer bileti 12,- Kc
İndirimli (çocuklar 6 - 15 yas) 6,- Kc
Bilet makineden geçirildikten sonra 60 dk sure ile kullanılabilir. Yoğunluğun olmadığı aksam 8 ile sabah 5 arasında, hafta sonu, bayram ve özel günlerde 90 dk kullanılır.
Nontransfer bilet 8,- Kc
İndirimli 4,- Kc
Tramvay ve Otobüslerde nontransfer bileti 15 dk içinde kullanılmalıdır. Fakat bu bilet size hat değiştirme hakkini maalesef vermemektedir. Makineden geçirdikten sonra ancak 3 istasyonda daha kullanabilirsiniz. Metroda transferlerde kullanabilirsiniz. Max kullanım suresi 30 dk dır.
Nontransfer biletleri gece tramvay ve Otobüslerde ve ayni zamanda Funicular'da geçerli değildir.
Ağırlık
Valiz, köpek, bebek arabası (içinde bebek yoksa, yük kabul ediliyor), bisiklet metroda 6,- Kc
Turist Biletleri
24 saat 70,- Kc
3 günlük (72 saat) 200,- Kc
7 gün (168 saat ) 250,- Kc
15 gün (360 saat ) 280,- Kc
Bu biletleri tüm seferleri ve transferleri yapmanıza olanak verir. B u tip biletlerde bilet sahibinin adi , doğum yeri ve tarihi yazılı olmalıdır.
Ücretsiz yolculuk yapamaya sahip insanlar ve objeler
6 yaşına kadar olan tüm çocuklar
70 yasin üzerindeki Çek vatandaşları ve oturma müsaadesi olan yabancılar
rehberler , köpekler, tekerlekli araba kullananlar
bebek arabasındaki bebekler
kutularında taşınan hayvanlar
25 x 45 x 70 cm ölçüsündeki valizler
1 çift kayak takımı
bisiklet (sadece metro için geçerli)

 ÇEK CUMHURIYETI ÜNLÜLERİ

KLAUS KINSKI
Gercek adi ; Nikolaus Günther Nakszynski , dogumu 18 October 1926 Sopot, Zoppot, Poland, olumu 23 November 1991, Lagunitas, California, USA. Toplam cevirdigi film sayisi 149.

Bembeyaz cildi, kalin dudaklari ve insanin kanini donduran bakislari ile hatirlayacaginiz unlu aktor pek cok kaliteli Avrupa yapimi filmde rol almistir. Bunlardan ilk akla gelenler; A Time to Love and a Time to Die (1958), The Counterfeit Traitor (1962), Doctor Zhivago (1965), For a Few Dollars More (1966), Grand Slam (1968). Sanatci asil uluslararasi ununu Alman yonetmen Werner Herzog ile yaptigi: Aguirre: The Wrath of God (1972), Woyzeck (1978), Nosferatu the Vampyre (1979), ve Fitzcarraldo (1982) gibi filmlere borcludur. Kizi Nastassja Nakszynski 2. evliliginden olan kizidir.

NASTASSJA KINSKI

Nasstassja KinskyGercek adi Nastassja Nakszynski;(dogumu 24 Ocak , 1960, Berlin.) toplam cevirdigi film sayisi 53.

Klaus Kinski'nin kizi olmasinin disinda, 1979 yilinda cevirdigi Roman Polanski'nin unlu filmi Tess ile sinema cevrelerine bomba gibi dusen bir sanatci. Daha sonraki yillarda Cat people (1982), Unfaithfully yours ve Paris, Texas (1984) gibi filmlerde de rol almistir. Nastassja her ne kadar ilk genclik yillarinda tam bir asi cocuk gibi davransa da, bu tutumunu unlu oldugunda bile degistirme geregi duymamistir. Alman hapishanelerinde gecen gunler, toplu ulasim araclarina bilet almadan kullanmalar, kendisine tahakkuk eden cezalari odememeler, gencken ceza olarak hastahanede calismasina karar verilmisken bu gorevden kacmalar tipik kedi kizimizin narifetleri.Sanatcinin eminim o meshur posterini cogunuz gormussunuzdur, hani cirilciplak ve uzerinde sadece bir yilanin bulundugu o unlu poz. Unutmadan unlu besteci Quincy Jones'tan da bir cocugu var.

Miloš Forman (1932)
Günümüz dünyasının en önemli yönetmenlerinden biridir. 2 filmi için Oscar ödülü almıştır. "One Flew Over the Cuckoo's Nest" ve "Amadeus". Ayrıca savaş karşıtı bir müzikal olan "Hair" 'in film versiyonunu yönetmiştir. 1968 yılı Sovyet işgalinden sonra, Çek Cumhuriyeti'nden ayrılmıştır . Yönetmen şu anda Amerika'da yaşamaktadır.

Leoš Janácek1854-1928)
Modern Avrupa müziginin en önemli bestekarlarından biridir.Janácek calışmalarında daha çok Çek Halk ezgilerinden esinlenmiş ve aynı zamanda geleneksel major-minor sistemini kullanmayan ilk besteci olma unvanını elde etmiştir. "Jenufa" ve "Katya Kabanova" isimli operalari en önemli eserlerinden sayilabilir. ünlü eserlerinden biri de "Taras Bulba" isimli orkestral rapsodisidir.

Franz Kafka (1883-1924)
En ünlü Prag yazarı olarak da tanımlayabiliriz. Yahudi olmasına karsın eserlerini almanca yazmış ve tüm yaşamını Bohemya'da geçirmiştir. En ünlü eserleri arasında olan "Metamorfoz" , "Kale", "Dava" 20. yy insanin dışlanmasını çok güzel bir şekilde yansıtmaktadır.

Milan Kundera (1929)
Sürgün olduğu yıllarda basılan kitaplari sayesinde uluslararasi üne kavuşan yazardır. En iyi eserleri arasında sayılan "Varolmanın dayanılmaz hafifligi (1985) ", "Ölümsüzlük (1990)" pekçok dile çevrilmiştir. Çalışmaları kendisine pek çok ödül kazandırmanın yanısıra dünyanın en iyi cağdaş yazarları arasında yeralmasını da sağlamıştır.

Thomas Garrigue Masaryk (1850-1937)
Üniversite profesörü, filozof, sosyolog, politikacı , diğer bir deyişle "Ulusun babası". Birinci Dünya savası sırasında, Avrupalı güçlerce tanınan Cekoslovakya devletini kurmuş ve bağımsız Çek Cumhuriyeti'nin temellerini atmıştır. 1918 ve 1935 yılları arasında Çek Cumhuriyeti'nde başkanlık görevini ifa eden ilk kişi olmuştur.

Alfons Mucha (1860-1944)
Ressam, Paris'te yasadığı donemde ve "Art Nouveau" tarzında resimleri o kadar başarılı oldu ki , bu hareket daha sonraları "Mucha stili" olarak anılmaya başlandı. Daha çok Sarah Bernhardt için hazırladığı posterle ünlenmiş ve ayni zamanda pek çok ünlü aktristin kostümlerini hazırlamıştır.

Martina NavratilovaMartina Navrátilová (1956)
Çek tenisini Ivan Lendl ile temsil eden en ünlü sporculardan biridir. 9 kez Wimbledon Tenis Turnuvasını kazanmış ve bunun dışında 164 kez uluslararası yarışmalarda dereceler almıştır. 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiştir ve halen yaşamını orada sürdürmektedir.

Josef Sudek (1896-1976)
Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi fotoğraf ustalarından biridir. Objektif ve subjektif öğeleri karıştırarak oluşturduğu fotoğrafları ile ünlenmiştir. Günlük objeler, doğa ve insan yaşamı üzerine yarattigi kompozisyonları fotoğraflarında kullanmıştır.


 

 OTELLER

Grand Hotel BohemiaHotel Inter-Continental Praha
Námestí Curieovych 43/5,
110 00 Prag Çek Cumhuriyeti
Tel: +42 02 2488 1111
Faks: +42 02 2481 0071

Hotel Inter-Continental Praha
Námestí Curieovych 43/5,
110 00 Prag, Çek Cumhuriyeti
Tel: +42 02 2488 1111
Faks: +42 02 2481 0071

Corinthia Panorama Hotel
Milevská 7, Prag 4,
Z1P:140 63, Çek Cumhuriyeti
Tel: +42 02 6116 1111
Faks: +42 02 6116 4141

Corinthia TowersCorinthia Towers Hotel
Kongresová 1, Prag 4,
ZIP: 140 69, Çek Cumhuriyeti
Tel: +42 02 6119 1111
Faks: +42 02 6121 1673

Grand Hotel Bohemia
Kralodvorska 4, Prag, Çek Cumhuriyeti
Tel: +42 02 2480 4111
Faks: +42 02 2329 545

Hotel Ametyst
Jana Masaryka 11
Prag, Çek Cumhuriyeti
Tel: +42 02 2425 4185
Faks: +42 02 2425 1315

Hotel Savoy Hotel Savoy
Keplerova Ulice 6, 11800
Praha 1 - Hradcany, Çek Cumhuriyeti
Tel: +42 02 2430 2430
Faks: +42 02 2430 2128

Holiday Inn Prag
Koulova 15, Prag,
16045 Çek Cumhuriyeti
Tel: +42 02 2439 3111
Faks: +42 02 2431 0616

 
 EĞLENCE - ALIŞVERİŞ

Galeriler

City Gallery Prague -
http://www.citygalleryprague.cz/
19. ve 20. yy dönemine ait Çek sanatçılarının sürekli sergilerinin yanısıra , kısa dönem yine Çek ya da yabancı sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

Mucha Museum in Prague -
http://www.mucha.cz/mucha/default.asp Alfonse Mucha 'nin hayatına ve çalışmalarına adanmış müze. Giriş ücreti 120Kc. Mucha Vakfi tarafindan Mucha'nin litografları, tabloları, çizimleri, heykelleri, fotoğrafları, şahsi eşyalari sergilenmektedir.

Pansky Dum
http://www.geocities.com/Paris/4922/pansky.asp
Ev 1750 yılında Kont Kinsky emriyle inşaa edilmiştir. Kont Kinsky aktor Klaus Kinsky'nin atalarındandır. 2. Katta bulunan 250 sqm sergi alanında uluslararası sanatın orneklerini gezerken, alt katta Jazz ve Klasik müzik dinleyip şarap içebileceğiniz bir mekan.

Opera

Prag'ta opera
http://opera.classic-music.cz/english/prague/
Prague Opera Gala http://www.opera-rkm.cz/
Stone Bell sarayında verilen konserlerde ünlü arya ve düetleri dinleyebilirsiniz. Opera resitallarinin yanısıra, dünyaca tanınmış misafir sanatçıları eşsiz yorumları ile burada dinelemek mümkün. Bir kadeh şampanya bilet fiyatına dahildir.

Müzik

Mozart :
http://www.mozart.cz/
Mozart, operaların operası olarak bilinen "Don Giovanni" 'yi Prag için bestelemiş ve aynı zamanda Dünya premiyerini 1787 yılında Estates Tiyatro'sunda (Stavovske Theatre) bilfiil kendisi yönetmiştir. National Marionette Tiyatrosu bu harikulade operayı o donemin otantik kostümleri ve atmosferini yaratarak izleyicilere yaşatmaktadir. İtalyanca olarak seslendirilen bu eser yaklaşık 2 saat sürmektedir. İlgililere duyurulur.

Czech Philharmonic Orchestra:
http://www.czechphilharmonic.cz/
Bu sitede orkestra hakkinda tarihi bilgilerin yanısıra, orkestra yöntecilerinin biyografileri, konser gün ve saatleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Czech Republic Raves :
http://www.techno.cz/party/
Ünlü DJ.ler, Roxy/Prague, chill-out müzik ya da techno ya ne dersiniz?? full moon party, underwear party, house party. Partinin adını siz seçin....Prag şehri sizin için yapsın...

U Fleku: 500 yıllık bir mekân. Popüler. Siyah birası ünlü.
Adres: Kremencova 11, Prag 1.
Tel: 2491 5118

Agharta Jazz Centrum: Caz için ideal yerlerden. Müzik çok iyi.
Adres: Kravsko 5, Prag 1.
Tel: 2221 1275.

Reduta Jazz Club: ABD Başkanı Clinton'ın saksafon çaldığı mekân. Çok popüler. Müzik akşam 21:00'da başlıyor.
Giriş 120 Çek Korunası.
Adres: Narodni 20, Prag 1.
Tel:, 2491 2246.

 FAYDALI BİLGİLER

Milli Tiyatrosu

 • Küçük seyahat notları & ilginç ve faydalı bilgiler
 • Saatlerinizi gider gitmez 1 saat geriye ayarlamayı unutmayın.
 • Cep telefonlarınızı Prag'da kullanabilirsiniz.
 • Şehir 10 bölgeden oluşuyor. Şehir merkezi "Prag 1" olarak numaralandırılmıştır. Bilginize.
 • Ulusal Müze her ayın ilk Pazartesi günü ücretsiz gezilebilir.
 • Türk Konsolosluğu telefonu: +420 2 2431 1402.
 • Şehre vardığınızda mutlaka Prague Post alin. Restaurant adres ve telefonlarından, müzeler, sanat galerileri ve konserler ile ilgili bilgiler ve A'dan -Z 'ye Prag hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu dergide mevcut..
 • 22 no.lu tramvaya bindiğinizde şehrin manzarasının keyfine varabilirsiniz.
 • Pazartesi günleri tüm kaleler, kuleler, ve antik döneme ait kalıntıların bulunduğu ören yerleri ziyarete kapalıdır.
 • Prag taksilerinin edindiği kotu unu yok etmek için belediye taksimetreli sisteme geçti. İlk açılış 20 czk, beher km için 17 czk yazıyor. Prag havaalanından şehre taksi ücreti 300 czk dan fazla tutmamaktadır.
 • Acil durumlar için; Prag sağlık Merkezi (The Health Centre Prague)
  Vodickova 28, 3 scodiste (stairs) 2 patro P.S. (floor) Prague 1 tel:420 2 2422 0040
 • Seyahat çekleri herkes tarafından kabul edilmektedir. Komercni bankasında Eurocheck ücretsiz olarak bozdurulabilir. Çoğu dükkan, mağaza ve otel kredi kartı kabul etmektedir. Amerikan Doları ve Alman Markı nakden kabul edilmektedir.
 • Servis ücreti olarak 5-10% tip ilave edilebilir.
 • Prag'da alışveriş yapmak isteyenlere bir kaç küçük bilgi: bankalar 8:00-17:00 mesai yapıyorlar. Alışveriş merkezleri akşamları 19:00'a kadar açık. Cumartesi ise büyük olasikla tüm dükkanlar 13:00'e kadar açık kalıyor.Pazarlıksız alışveriş yapmayın ve sakin ola Bohemya cam ve kristallerinden almadan dönmeyin.
 • Stare Mesto Market isimli açık pazarda tahta oyuncaklar, seramikler, porselenleri bulabilir yada keyifle dolaşabilirsiniz. Mutlaka uğrayın. Adres: Havelska, Prag 1.
 • Ayrıca mağazaları, cafeleri, barları, müzeleri ve tiyatrolarıyla unlu Nove Mesto (New town) bölgesinde daha uygun fiyatlara sahip tesislerde konaklayabilir ve yemek yeme imkanı bulabilirsiniz.
 • Çek Cumhuriyetin'de, özellikle Prag'da, her adım başı rastlanan kiliseler olsa da, yapılan araştırmalar, 40 yıl süreyle Komünizmle yaşayan halkın yüzde 50'sinin Ateist olduğunu gösteriyor. Geri kalanlar içinde en önemli grup ise Katolikler.
 • Çek Cumhuriyeti, Almanya, Polonya, Slovakya, Macaristan ve Avusturya'yla sınırdır.Berlin sadece 282 km; Varşova 512 km; Budapeşte 457 km uzaklıkta. Bilginize ve de ilginize.
 • Prag'a gidipte konserlere gitmeden olmaz. Klasik müziğin en güzel örneklerinden, jazz ve rock'a kadar pek çok seçeneği ile konser salonları sizleri bekliyor, UNUTMAYIN!! Özellikle astronomik saatin bulunduğu meydanda, öğle saatlerinden sonra eski kostümler içerisindeki gençler bilet satışına başlıyorlar ve istek halinde ödemeleri kredi kartı ile de kabul ediyorlar. (ogrenciler icin konser salonlarinin bir kismi indirim uyguluyor. Eger yaninizda ogrenci kimliginiz varsa, ibraz etmeniz halinde pek cok yerden indirim alabiliyorsunuz)
 • Her yılın 30 Nisan günü tüm Prag halkı, Kampa adası ve cıvarında, cadıları yakma töreni (Walpurgisnacht, Paleni Carodejnic) düzenliyor. Tabii günümüzde ateş yakmak yerine havai fişek gösterileri ile Prag bir renk cümbüşüne dönüyor.Kutlamalar bu kadarla da kalmıyor, yine Nisan ve Mayıs ayı boyunca "Prazske jaro-Prag'da Bahar" eğlenceleri ve Uluslararası Prag Kitap Fuarı ve Eylül ayında Mozart festivali düzenleniyor.
 • Prag'da marionette&puppet yani kukla tiyatrosu oldukça popülerdir.
 • "Other World Kingdom" isimli ve Prag'ın hemen dışında işletilen bir otelde rezervasyon yaptırırken fantezinizi söylüyorsunuz sizi buna göre misafir ediyorlar. İlginç değil mi?
 • Old Town'da bulunan Perlova caddesi, gecenin ilerleyen saatlerinde şehrin oteki yüzünü gösteriyor size. Süslü abartılı kıyafetleriyle ünlü Çek güzelleri adeta bir geçit töreninde imisçesine caddedeki yerlerini bir bir almaya başlıyorlar

  Music Park: Prag'ın ünlü d.j'lerinin tüm hünerlerini sergiledikleri 5 bardan ve 1 restorandan oluşan bir mekân.
  Adres: Francouzska 4, Prag 2.
  Tel: 691 1491.

   

   YİYECEK & İÇECEK

  Çek mutfağı temelde kıta Avrupa mutfağınin izlerini taşımakla beraber, Alman, Macar ve Polonya mutfağınin da etkisi altında kalmıştır.Vejeteryanlar ya da kolestrol ile sorunu olanlar herhalde Prag'ta aci çekecektir çünkü et (genelde domuz) ve sarkuteri ağırlıklıdır..
  Et ya patates ile ya da üstte ağır bir sosu olan pilav ile servis edilir, rosto ve gulaşi da unutmayın. porsiyonlar inanılmaz büyüktür. Bir de meşhur dumpling'leri unutmamak lazım, bir çeşit mantı olan dumplingler yemekte mutlaka servis ediliyor.
  Yemeğinizi ünlü Çek biralarından biriyle içmeniz ozellikle tavsiye edilir. Garsonlar bira diyince, 1 lt lik bira bardaklarını önünüze koyuveriyorlar çünkü yerel halk birayı bu kocaman bardaklarda içmeyi seviyorlar. Siyah birayı tatmadan da dönmeyin. Şarap severler içinse haberler çok iyi değil, doğrusunu söylemek gerekirse çok kaliteli şarapları yok (her ne kadar kendileri bunun aksini size söylese de).
  Birkaç restaurant tavsiyesi:
  · Sonradan olma zenginlerin gözde mekanı "Pravda" Paris caddesi üzerinde yer alıyor. Modern dekorasyonu ve gelen insanların sıklığı göz kamaştırıyor.

  "U Kalicha"
  Duvarlarında yüzyıl önce bu restaurant-birahaneye gelen ünlü yazar ve çizerlerin notları, resimleri, karikatürleri yer alan ve J.Hasekin "Good Soldier Schweik >Arslan Asker Svayk" teması uzurine kurulmuş değişik bir mekan. Oldukça büyük turist gruplarını içinde barındıran bu restaurantta isteğe göre küçük salonlarında özel toplantı da yapılabiliyor. Yemek başladıktan kısa bir sure sonra, masaların arasında dolasan orijinal kostümler içindeki 2 müzisyen misafirleri öyle bir coşturuyor ki....
  Adres: na bojitsi 13, P2

  "U Maltezskych rytirü'
  (Malta Şövalyeleri)" mutlaka biralarından içmeye gidin. Rosto ve biftekleriyle ünlü bir mekan. Akşamları rezervasyonsuz sakin gitmeyin. Kişi başı 10-20 USD arası.
  Adres: Prokopska 10, Prag 1.
  Telefon 5753 3666

  "U Prince"
  tam meydanda saat kulesinin önündeki alanda yer alıyor. Özellikle akşamları yemek yemek çok keyifli oluyor. Meydanda sağa sola giden insanları keyifle izlemenin yanı sıra, restaurantin somonla yarattığı harika tatları denemekte hoş bir deneyim olabilir.
  Adres: Old Town Square'de Astronomik saatin karşı sırasında

  "Reykavik"
  Charles Köprüsü'ne giden yolun üzerinde bulunan bu mekanda istiridye mutlaka denenmeli.

  "Cafe Milena"
  Avusturya stili olmasının yanında bir başka ozelliği de Kafka'nin sevgilisi Milena'ya adanmış bir cafe olmasıdır. Akşam 7 cıvarı Broadway müzikallerinden derlemeleri zevkle dinleyebilirsiniz. Hafif yiyecekler ile popüler bir mekân. Kişi başı 6-8 USD arası.
  Adres: Staromestske Namesti 22, Prag 1.
  Telefon: 260-843

  "Kavarna Slavia"
  Edebiyatçıların uğrak yeri. Kafka ve Vaclav Havel'in bir zamanlar ziyaret ettiği mekânların basında gelirmiş. Kişi başı 10-20 USD arası.
  Adres: Smetanova Nabrazy 1012, Prag 1.
  Tel: 2422 9057

  "Jama" oldukça popüler bir mekân. Çek mutfağı ve bol acili Meksika mutfağı ağırlıklı. Genellikle çok kalabalık. Kişi başı 5-8 USD arası.
  Adres: V Jame 7. Telefonu 2422 2383

  "Ostroff" Vltava Nehri üzerindeki küçük bir adada bulunan popüler bir restaurant. Çek mutfağı ağırlıklı. Kişi başı 10-20 USD arası.
  Adres: Strelecky Ostrov 336.
  Tel: 2491 9235

  "Nebozizek (Little Auger)"
  Petrin Tepesi üzerinde bulunan bu restaurantin manzarası görülmeye değer. Çek yemekleri ağırlıklı. Kişi başı 10-20 USD arası. Rezervasyon şart.
  Adres: Petrinske Sady 411, Prag 1.
  Tel: 537905

   

 • Yorum Yaz
  Arkadaşların Burada !
  Arkadaşların Burada !